Jesteś tutaj: Start >> Historia
We Włoszech, gdy ktoś wymienia nazwę miasteczka Noale (liczącego 15 000 szczęśliwych dusz), w prowincji Wenecja, ludzie automatycznie myślą: Aprilia. To tam w 1945 rozpoczęto produkcję słynnych motocykli.

Bezpośrednio po II wojnie światowej Alberto Beggio otworzył swoją fabrykę rowerów i motorowerów, jednak Aprilia rozwinęła skrzydła dopiero pod rządami jego syna - Ivano Beggio. Takie produkty jak Colibrì, Daniela oraz 50 cm Scarabeo motocrosser z 1970 roku rozpropagowały firmę na całym kontynencie.

Aprilia zadebiutowała w wyścigach motocyklowych oraz motocrossowych w 1974 roku, natomiast pierwsze tytuły przybyły do Noale w 1977 r. - w klasie 125 i 250 włoskiej ligi motocrossowej. W 1978 r., Alborghetti zakończył mistrzostwa świata w motocrossie na 6 pozycji - był to najlepszy wynik w historii osiągnięty przez włoskiego kierowcę. Po tych sukcesach ekport motocykli Aprilia zaczął się szybko zwiększać.

Na początku lat osiemdziesiątych Aprilia była jedna z nielicznych firm, które oparły się kryzysowi, który dopadł branżę.

Od 2004 roku marka Aprilia funkcjonuje w ramach grupy Piaggio, czwartego na świecie producenta motocykli, skuterów i motorowerów, do której należą również takie firmy jak Vespa, Derbi, Gilera i kilka innych. Szefowie Piaggio uznali za jeden ze strategicznych celów firmy rozwój marki Aprilia.
© aprilia.niflheim.pl 2009.